کارت تخفیف DS محصولی از دنیای سبز سلامت

سرمایه‌گذاری جمعی چیست؟

09 تير 1397
بازدید: 1021
مطالب آموزشی
سرمایه‌گذاری جمعی یعنی جذب سرمایه از تعداد زیادی سرمایه‌گذار. این افراد به خانواده، فامیل، دوستان و سرمایه‌گذارانی که می‌شناسید محدود نمی‌شوند. در این روش شما ممکن است از همه جای دنیا سرمایه‌گذار داشته باشید. می‌توانید از هر کسی که مقدار کمی پول دارد، سرمایه‌ جذب کنید. هر کس با هر پولی که دارد می‌تواند به شما سرمایه دهد. در سرمایه‌گذاری جمعی به جای مراجعه به افرادی انگشت‌شمار با سرمایه زیاد، به سراغ تعداد زیادی سرمایه‌گذار با سرمایه‌ اندک می‌روید. نوعی از سرمایه‌گذاری جمعی از دیرباز در ایران رایج بوده است: گل‌ریزان . از همان روز‌های قدیم وقتی برای کسی گل‌ریزان می‌گرفتند، هر کس هر چقدر که می‌توانست یا می‌خواست، پول اهدا می‌کرد. این پول‌های اهدایی به خودی خود معمولا مبالغ اندکی بودند ولی وقتی جمع می‌شدند، مبلغ چشم‌گیری حاصل می‌شد که می‌توانست در ابتدای آغاز زندگی یک زوج جوان، راه‌گشا باشد.

 چهار نوع سرمایه‌گذاری جمعی در دنیا وجود دارد. هر یک از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به هر کدام از سرمایه‌گذارها سود خاصی می‌رساند. این سود ممکن است هم جنبه مادی داشته و هم جنبه معنوی. جنبه مادی می‌تواند داشتن یک محصول جدید یا صرفا پول بیشتر باشد. جنبه معنوی هم ممکن است شامل احساس منحصر به فرد بودن یا رضایت درونی باشد. توجه کنید که هیچ کس بدون انگیزه قوی شخصی به شما پول نخواهد داد. این چهار نوع سرمایه‌گذاری جمعی به شرح زیر هستند:

 

دریافت بخشی از سهام

سهیم کردن سرمایه‌گذاران در پروژه از مشهورترین مدل سرمایه‌گذاری جمعی است. بازار سرمایه در همه جای دنیا با همین مدل کار می‌کند. در این نوع سرمایه‌گذاری جمعی هر کس می‌تواند با سرمایه‌ای اندک، بخش کوچکی از سهم یک شرکت را بخرد و متناسب با آن سود کسب کند. شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بازار سرمایه خرید و فروش می‌شود، شرکت‌های استارت‌آپی نیستند. یکی از نشانه‌‌‌هایی که به ما می‌گوید یک شرکت دیگر استارت‌آپ نیست، عرضه عمومی سهام آن در بازار سرمایه است.

جمعیت سرمایه‌گذاری جمعی توده پول استارت‌آپ

قطره‌قطره جمع گردد وانگهی دریا شود

اما سایت‌هایی مثل انجل‌لیست (AngelList) و سرکل‌آپ (Circleup) وجود دارند که همین کار را برای استارت‌آپ‌ها انجام می‌دهند. این سایت‌ها بستری برای عرضه بخشی از سهام یک استارت‌آپ و خریدوفروش سهام را فراهم می‌کنند. اگر شما یک استارت‌آپ راه‌ انداخته‌اید، می‌توانید از طریق این سایت‌های سهام شرکت خود را در همان دوران طفولیت شرکت، عرضه کنید و از این طریق سرمایه‌ای برای پیش‌برد شرکت خود فراهم آورید. البته موانع عملی و سازوکارهای قانونی موجود در دنیا، این نوع سرمایه‌گذاری جمعی را محدود و عملکرد آن را کند کرده‌اند. امید‌های زیادی وجود دارد که قوانین حاکم بر این حوزه تغییر کنند و این نوع سرمایه‌گذاری رواج یابد.

در ایران نیز شرکت‌های استارت‌آپی می‌توانند روی عرضه سهام در فرابورس حساب کنند.

قرض و وام

این روش سرمایه‌‌گذاری جمعی همان قرض (Debt) گرفتن است. با این تفاوت که در این حالت شما می‌توانید از افراد بسیار زیادی قرض بگیرید. سایتی مثل لِندیگ‌کلاب (Lending Club) بستری را برای قرض گرفتن و قرض دادن مستقیم افراد به یکدیگر فراهم کرده‌ است. شما می‌توانید در این سایت قرض بخواهید. افراد دیگری که در این سایت فعال هستند با نرخ سود مشخصی به شما قرض می‌دهند.

 

اگر به مبلغی بزرگ نیاز دارید، هیچ‌یک از افراد فعال در این سایت توان مالی پرداخت تمام این مبلغ را ندارند. از همه مهم‌تر ریسک پرداخت یک مبلغ بزرگ برای کسی که قرض می‌دهد، زیاد است. در این سایت هر کس هر چقدر که می‌تواند به شما قرض می‌دهد. ممکن است از صد نفر پول قرض بگیرید. در نهایت مقدار سرمایه‌ای که نیاز دارید را جمع می‌کنید و تعهد دارید در زمان مشخص و با بهره معین که معمولا بسیار کمتر از بهره بانکی است، بد‌هی‌تان را تسویه کنید.

فناوری‌های نوین مالی با حذف واسطه‌ها باعث می‌شوند که وام‌دهندگان بیشتر سود کنند و وام‌گیرندگان بهره کمتری بپردازند.

ورود فناوری به حوزه‌های مالی که به آن فین‌تک می‌گویند (Financial Technology or Fintech)  چالش بزرگی را در مقابل وام‌های بانکی و سیستم‌های مالی سنتی ایجاد کرده است. با استفاده از این ابزارها، واسطه‌هایی مثل بانک‌ها و موسسات مالی که همیشه بیشترین سود را می‌برند حذف می‌شوند.

با ورود فناوری به حوزه‌های مالی این امکان فراهم شده است که هر فرد بتواند مستقیما به فرد دیگری وام دهد. این کار باعث می‌شود که وام‌دهندگان بیشتر سود کنند و در عین حال وام‌گیرندگان نیز بهره کمتری بپردازند.

 

پاداش در مقابل سرمایه

این نوع از سرمایه‌گذاری جمعی رایج‌ترین روش موردی است که در دنیای استارت‌آپ از آن استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاری پاداش‌محور (Reward Base) از مهم‌ترین ابداعات در حوزه سرمایه‌گذاری جمعی است. در این روش افراد از شرکت‌ها و محصولاتی که به آن‌ها علاقه‌مند هستند پشتیبانی می‌کنند و در انجام پروژه‌های آن‌ها یا ساخت یک محصول جدید، سرمایه‌گذاری می‌کنند. سایت‌هایی مثل کیک‌RAISE (kickstarter) و ایندی‌گوگو (Indiegogo) بستری را برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی فراهم کرده‌اند.

شما ممکن است موسیقی‌دان باشید ولی سرمایه اولیه لازم برای ضبط آلبوم خود را نداشته باشید. می‌توانید در این سایت‌ها با معرفی پروژه خود سرمایه جذب کنید. کاربران این سایت‌ها یکی از آهنگ‌های شما را در این سایت‌ها می‌شنوند و در صورت علاقه‌مندی مبلغ اندکی را سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌ای که از این طریق جمع می‌شود ممکن است از مقداری که شما نیاز دارید بسیار بیشتر باشد. پاداشی که سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند مثلا ممکن است یک نسخه از آلبوم شما باشد.

این نوع سرمایه‌گذاری جمعی نوعی از پیش‌خرید برای سرمایه‌گذار و پیش‌فروش برای شرکت است.

پاداش اصلی که در این نوع سرمایه‌گذاری نصیب فرد سرمایه‌گذاری می‌شود، بیشتر جنبه روانی دارد. او در بین آشنایان و دوستان خود اولین کسی است که این محصول جدید را دارد.

پیش‌فروش، یک روش تامین سرمایه‌ جمعی است.

این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند در همه حوزه‌ها انجام شود. از این نوع سرمایه‌گذاری‌های جمعی در حوزه علم پزشکی برای پیشبرد تحقیقات بر روی درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود

پیام بگذارید